Na začátku března startuje již 25. ročník ročník výstavy kamélií nazvaný Křehká krása – Kamélie a sklo. Kouzla květin si můžete vychutnat při prohlídce historických sálů v zámku Rájec nad Svitavou.
Nechce se mi věřit, že je to už pět let, kdy jsem byl na této výstavě poprvé. Spojení květin a historických interiérů vypadá zajímavě, takže pokud nemáte Rájec nad Svitavou vyloženě z ruky, doporučuji jej navštívit. Kromě kamélií a historického skla budou vystaveny také moderní výrobky sklářů ze školy ve Valašském Meziříčí.
Historie zámku Rájec nad Svitavou
Na místě původních gotických tvrzí byl v roce 1570 vystavěn renesanční zámek Bernarda Drnovského. Po vymření jejich mužské linie se dostal do rukou Roggendorfů a jejich panství následně koupil Antonín Karel ze Salm-Reiffercheidtu (1720-1769). Původní zámek však zničil požár, takže Antonín Karel vystavěl rokokově klasicistní budovu, kterou známe dodnes. Jejím autorem je italský architekt Isidor Amand Marcel Caneval. Stavba zámku trvala šest let.
Při prohlídce interiérů se seznámíte právě s historickými sbírkami z doby, kdy zámek patřil knížecímu rodu Salmů. Těm byl zámek spolu s velkostatkem zkonfiskován v roce 1945 na základě Benešových dekretů a dnes patří státu. Od roku 1949 je přístupný veřejnosti.
Momentálně se v zámku Rájec nad Svitavou můžete prohlédnout reprezentační přízemí se zámeckou knihovnou, první poschodí se soukromými apartmány z druhé poloviny 19. století a zámeckou kapli.
A jak se do Rájce dostali kamélie? Místní zahradnictví se na jejich pěstování zaměřuje od roku 1973, kdy sem byla převezena sbírka kamélií z Průhonic u Prahy. Dnes zahrnuje čtyři stovky odrůd.
Zámek Rájec nad Svitavou v televizi
Spousta lidí cestuje po památkách na základě svých oblíbených filmů. Mě nevyjímaje. Vězte proto, že zámek v Rájci se objevil v Četnických humoreskách, a to v první a hned v několika dílech i ve třetí sérii. Více viz Filmová místa.
Parkování, vstupné, areál zámku
Autem dojedete pohodlně až k zámku a zaparkovat můžete na zpevněné ploše u zámeckého parku. Vydáte-li se vlakem, je třeba počítat s tím, že zámek se nachází na druhé straně městečka, než nádraží.
Výstava kamélií probíhá v Rájci od 3. do 12. března 2017, otevřeno je od úterý do pátku od 9:00 do 16:30, o víkendech pak o půl hodiny déle. Vstupné činí 120 Kč, snížené pak stokorunu.
Mimo výstavu kamélií jsou k dispozici běžně čtyři prohlídkové okruhy s cenou od 100 do 150 Kč a délkou 20 až 80 minut. Více se dozvíte na webových stránkách zámku. Pokud se letos něco nezměnilo, můžete v interiéru fotografovat.
Kam po návštěvě zámku
Po prohlídce zámku doporučuji navštívit i zámecký park s rozlohou 13 hektarů. Svou podobu nese zhruba od roku 1770, původní zahrada byla v první polovině 19. století přeměněna na krajinářský park s hlavní loukou a rybníkem. Po 2. světové válce zde vyrostl zajatecký tábor s kapacitou 20 000 zajatců, což se na stavu parku negativně podepsalo. Do osmdesátých let byl však postupně obnoven a vyčištěn.
Rájec se nachází nedaleko propasti Macocha, takže návštěvu zámku můžete spojit s výletem do Moravského krasu. Rozhlédnout do okolí se můžete z rozhledny Podvrší v nedalekém Veselí. A pokud máte místo výletů za přírodou raději posazení u piva, vydejte se na druhou stranu do Černé hory, kde najdete muzeum pivovarnictví.