Že podzim může být opravdu krásný, vám dokáže výlet na Janův hrad v Lednicko-valtickém areálu a také plavba lodí po starém korytu Dyje tamtéž. Čeká vás romantická, uměle postavená zřícenina a plavba po kanále, kudy dříve tekla řeka Dyje.
Když jsem byl na konci září na Břeclavsku a přemýšlel, kam se vydám na odpolední výlet, vzpomněl jsem si na Janohrad. Už jsem tam nebyl několik let a také mě lákalo svézt se místní lodí k Minaretu.
Dobře jsem udělal. Konec září byl slunečný, a přestože bylo krásné odpoledne, nebylo zde už tolik lidí, jako jindy v létě. Nakonec jsem zde strávil asi čtyři hodiny a kochal se místní přírodou.
Janův hrad v Lednicko-valtickém areálu
Okolí Lednice a Valtic je plné nejrůznějších historických památek, které po sobě zanechal rod Lichtenštejnů. Nejsou to jen samotné zámky v Lednici a Valticích nebo známý lednický park. Jmenovat mohu celou řadu dalších zajímavostí: Minaret, Pohansko, Rendez-vous, Apollonův chrám, Kapli sv. Huberta, Reistnu nebo právě Janův hrad.
Janův hrad, často nazývaný také Janohrad, leží u řeky Dyje mezi městečky Lednice a Podivín. Jedná se o pseudogotickou umělou zříceninu, kterou v letech 1801 až 1808 postavil pro Lichtenštejny jejich dvorní architekt Josef Hardtmuth (ano ten, který dal světu tužku a založil Koh-i-noor Hardtmuth).
Na čtvercovém půdorysu se čtyřmi věžemi vyrostla v lužních lesích u Dyje stavba sloužící jako lovecký zámeček pro pořádání velkých hostin v Rytířském sále. V prvním poschodí Janova hradu byly připraveny salonky pro dámské osazenstvo, které lovu a s ním spojeným bujarým oslavám zrovna neholdovalo. Na Janohradě najdete tři dubová, 200 let stará pravotočivá schodiště.
Janův hrad patří dnes pod Národní památkový ústav a nabízí jeden prohlídkový okruh. Od dubna do konce října se můžete o víkendech (v létě i přes týden kromě pondělků) podívat na velký rytířský sál, k němu přiléhající dva dámské salónky a na odpočinkové salónky v severní a východní věži. Dozvíte se také něco o historii rodu Lichtenštejnů.
Prohlídka je možná jen s průvodcem a vzhledem k malé velikosti objektu vám na ni postačí slabá půlhodinka. Základní vstupné je 60 korun, zvýhodněné vstupné je pro rodiny a děti. V okolí hradu se často pořádají různé doprovodné akce. Já měl štěstí na stánky s burčákem.
Kudy na Janův hrad a jak je to parkováním
Pokud nespojujete návštěvu Janohradu s Lednicí a nejdete na něj přes park pěšky či lodí od Minaretu, je ideální dojet autem nebo na kole ze silnice spojující Lednici a Podivín. Kousek před mostem přes Dyji odbočíte ze silnice pod ukazatele k Janovu hradu a pojedete úzkou betonovou cestou až k hradu. Na kole či pěšky se můžete vydat po hrázi Dyje, neboť cesta vede okolí ní. Budete tak mít lepší výhled na okolí.
Pokud neradi jezdíte autem do úzkých míst, můžete jej nechat na začátku cesty a k hradu dojít, ale není třeba se bát. Na cestě je dost míst na vyhnutí dvou aut.
Plavba na lodi starým korytem Dyje
Možná nevíte, ale současný tok řeky Dyje je umělý a neodpovídá původnímu meandrujícímu korytu. K narovnání Dyje došlo v souvislosti s vybudováním vodního díla Nové Mlýny. Původní koryto Dyje je od toho současného odděleno systémem hrází, kdy stejné množství přiteče a vyteče, takže je v něm minimální proud a stálá výška hladiny. Hloubka se pohybuje od půl do pěti metrů.
U Janova hradu kotví turistické lodě provozované společností 1. Plavební. Každou celou hodinu vyplouvají lodě mezi Janohradem a Minaretem, polovině plavby se tak potkávají lodě z opačných směrů. Společnost provozuje také plavbu od zámku k Minaretu.
Já se vydal právě z Janova hradu směrem k Minaretu. Měl jsem štěstí na novou loď s kormidelnou vepředu, ostatní turistické lodě mají řízení vzadu. Lodě jsou kryté, zasklené a svezou vás i za horšího počasí. V létě jsou okna otevřená, takže můžete bez problémů během plavby fotit.
Kapitán vám bude povídat o historii areálu, o Dyji, o přírodě i o tom, co budete míjet. Samozřejmě ne celou cestu, nechá vás kochat se místní přírodou. A že je na co se dívat. Staré stromy ponořené do vody. Bobří hráze. Starý dub s osmimetrovým obvodem. Volavky. Kvakoši. Lekníny. Spousta další fauny a flóry. Chcete-li zrelaxovat, vřele doporučuji. Zvláště nyní, kdy příroda hraje všemi barvami podzimu.
Cestou se několikrát přiblížíte hrázi nového koryta Dyje a minete přítok zámecké Dyje, kudy připlouvají k Minaretu lodě od lednického zámku. Ostatně, na ně můžete přesednout a v plavbě pokračovat dále.
Plavba mezi Janohradem a Minaretem trvá okolo 40 minut. Lístek vás bude v jednom směru stát 160 korun.
Já jsem využil dvacetiminutové přestávky, prošel jsem se od přístaviště k zrekonstruovanému Minaretu. Čas na jeho prohlídku jsem už neměl, neboť mi za chvíli odplouvala ten den poslední loď zpět k Janovu hradu. To mě však netrápilo, předražené vstupné mě od prohlídky Minaretu stejně docela odrazovalo, navíc jsem na něm byl už před rekonstrukcí. Doporučuji navštívit jen rozhlednu, bez sálů. Je to levnější, výhled po parku stojí za to. Ostatně ty schody nahoru též.
Cestou zpět se má návštěva Janohradu zakončila. Při odjezdu jsem ještě zastavil v půlce příjezdové cesty, vyfotil si nové koryto Dyje a podíval se, kde na něm kotví lodě Lodní dopravy Břeclav, které vás svezou zase od Janohradu do centra Břeclavi nebo obráceně. O nich zase někdy příště.