Nový Maják v Uherském Ostrohu láká k výletu, takže jsem využil únorového sluníčka a vyrazil strávit několik hodin ve městě na Slovácku. Přestože tento maják nesignalizuje lodím, nabídne vám pěkný výhled na město, řeku Moravu i pohled na lidové ornamenty.
Umělý kopec za městem u řeky Moravy je od konce loňského roku doplněn o netradiční vyhlídkovou plošinu s názvem Maják. Tvoří ji osm dřevěných sloupů vysokých okolo čtyř metrů. Na každém ze sloupů najdete nějaký lidový ornament jedné z typických oblastí na Slovácku.
Od barevného Podluží a Strážnicka k typicky modré Louce nebo třeba hlaholici ze Sadů. To všem vám spolu se světovými stranami, jejichž směrem od Majáku dané oblasti leží, vyhlídka ukáže.
Autory jsou výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský. Maják je prvním z projektů konceptu Ostrov, který chce ukázat město jako ostrov uprostřed Slovácka. Ostatně, Uherský Ostroh se dříve jako Ostrov psával. Ještě letos by poblíž Majáku měla vzniknout například Chýše trosečníka.
Kudy k Majáku?
Do Uherského Ostrohu jsem přijel ve směru od Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou. Přestože by se autem dalo pohodlně dojet až na místo, rozhodl jsem se zaparkovat na zrekonstruovaném náměstí sv. Ondřeje a na místo se vydat pěšky procházkou.
Za pár set metrů jsem byl na konci města a před sebou viděl malý sad a za ním umělý kopec s Majákem. Chvíli jsem se toulal u řeky Moravy, která zde tvoří část Baťova kanálu. Na kopec se můžete vyškrábat prudkou cestou, případně využít trochu dobrodružnějšího přístupu v podobě nenáročné ferraty a přidržovat se řetězů. Druhá možnost mi přišla dokonce pohodlnější.
Co vás čeká na Majáku?
Na Majáku najdete mezi dřevěnými kůly pomalovanými slováckými ornamenty a označenými světovými stranami i kaleidoskop. Jak doporučuje naučná cedule – zkuste jej zaměřit na jednotlivé ornamenty, odhalíte nečekané pohledy.
Výhled na město i řeku Moravu byl pěkný, ale hodně foukalo a tak jsem se vydal pomalu zpátky.
V Uherském Ostrohu jsem byl před pár lety během odpočinku při unikátní jednodenní plavbě skrze celý Baťův kanál. Ale z města jsem tehdy moc neviděl, takže jsem rád využil příležitosti si centrum Ostrohu prohlédnout trochu podrobněji.
Co si prohlédnout v Uherském Ostrohu?
Cestou okolo mlýna (momentálně je na prodej) jsem se vrátil zpět na náměstí. To místo má určitý genius loci. Zaujme (bývalý?) hotel Morava, dvoupatrový klasicistní dům. Pěkný je kromě samotného opraveného náměstí i Kostel sv. Ondřeje s 45 metrů vysokou věží se třemi zvony.
Náměstí trochu hyzdí severní konec, především bývalá prodejna textilu zbavená skla z výloh. Budete-li pokračovat dále, dostanete se k místnímu zámku s podzemím, turistickým centrem a prodejnou lidové kultury. Všude je spousta soch svatých nebo pomníků odbojářům, a to nejen z odbojové skupiny Carbon.
O kus dále je vedle rozpadajícího se pivovaru výrazný železobetonový most, který mě zaujal už při příjezdu do cíle. Naproti zámku nepřehlédnete vilu a bývalý obchodní dům Adler ve funkcionalistickém stylu. Dnes je v něm muzeum veteránů a ukázka dobových živností jako jsou koloniál, dílny, fotograf nebo hodinářství.
Projdete okolo domu Adler a dostanete se k ocelové lávce přes řeku Moravu a plavební komoře Baťova kanálu. Ta zaujme například zdvihacím mostem jako v Holandsku, těch na Baťáku mnoho neuvidíte.
Cestou zpět jsem se ještě zastavil u naučné cedule o historii Židů v Uherském Ostrohu. Ze zdejší židovské čtvrti zbylo několik domečků, půdorys synagogy je zachován v podobě malé zídky na náměstíčku u řeky.
V Uherském Ostrohu se mi moc líbilo a je tu k vidění spousta věcí. Až mi skoro bylo líto, že jsem zde nenechal ani korunu. Parkování je zadarmo, všechny kavárny v centru byly zavřené a jediná nalezená fungující hospoda mě odradila hustým smradem spáleného oleje už ve dveřích. Myslím, že už není nutné, aby člověk během pěti minut načichl na měsíc dopředu.
Popojel jsem tedy trochu dál na výborný oběd ve Slováckém dvoře v Ostrožské Nové Vsi.