Minulý týden jsem cestoval okolo Hradce Králové a mou pozornost zaujal na mapě Hrádek u Nechanic. Jednak jeho ikonka, jednak jeho fotogenická červená fasáda. Přestože bylo již pozdější odpoledne, rozhodl jsem se zde zastavit a stihl jak poslední prohlídku zámeckého okruhu, tak návštěvu místního parku.
Neogotická stavba nacházející se kousek od obcí Hrádek a Nechanice na vás čeká západně od Hradce Králové. Navzdory svému názvu i architektuře, nejde o hrad, ale o zámek. Zdejší panství má sice bohatší a dále sahající historii, nás ale v souvislosti s Hrádkem zajímá rok 1829, kdy místní panství koupili Harrachové a v letech 1839 až 1854 zde postavili své letní a reprezentativní sídlo.

Zámek je typickým reprezentantem romantické neogotiky, podobně jako například Lednice nebo Hluboká nad Vltavou. Okolí zámku, které dnes slouží jako golfové hřiště, bylo upraveno jako anglický park s oborou a bažantnicí.

Příjezd k zámku a parkování
Při cestě od Hradce Králové budete mít zámek na levé straně a parkoviště na pravé. Na obojí vás včas upozorní cedule. Parkoviště je hlídané a vjezd na něj je zpoplatněn dvacetikorunou. V pátek odpoledne bylo téměř prázdné.
Z parkoviště to na zámek není daleko, ale neleží hned vedle sebe. Přejdete silnici a vydáte se pod stromy v parku k hradbám okolo hlavní budovy. Ty mají svá lepší léta za sebou, nicméně okolí je udržované (i kvůli golfistům) a zámek taktéž.

Uvnitř areálu na vás čeká příjemné prostředí, které často využívají svatebčané, takže pravděpodobně během sezóny narazíte na venkovní stany a přístřešky pro pořádání oslav a hostiny.

Zámecký park okolo Hrádku u Nechanic
Já si zámek nejprve obešel kolem dokola. Po průchodu hlavním areálem a další branou vyjdete vzadu do hlavní části parku i golfového hřiště. V zadní části zámku je vyvýšená terasa a nabízí tak trochu jiný pohled do okolí.

Je zde několik laviček pro odpočinek, v zadním traktu Hrádku najdete také dřevěný altánek, kde se můžete na chvíli schovat před pálivým sluncem.
Prohlídka zámku
Hrádek u Nechanic je poměrně dost vybaven mobiliářem. První, co mě během prohlídky napadlo, že je tu mnohem více věcí k vidění, než na takovém Karlštejně. Harrachové své sídlo vybavili množstvím soudobého nábytku, který ale rádi kombinovali s mnohem staršími kusy nebo jejich části. Řada věcí je tak poskládána z částí z různých historických období.

Nejde jen o nábytek. Už po vstupu do budovy vás zaujme řada loveckých a vojenských zbraní. Najdete tu portál z jiné stavby. Vyřezávané stropy. Zlatem potažené zdi. Obrazy německých mistrů i obrazy vědeckých anomálií z doby vzniku zámku. Zajímavý je také systém podlahového vytápění.

Zámek byl znárodněn hned v roce 1945 po válce na základě Benešových dekretů a velmi brzy (1953) zpřístupněn veřejnosti. I proto se většina místního vybavení zachovala a nekoukáme dnes jen na holé zdi.

Základní okruh nazvaný Lesk a sláva Harrachů zvládnete projít za 45 minut, druhý vás zavede do osobních pokojů šlechty a trvá cca 50 minut. K prohlídce by měly být připraveny i hostinské pokoje a hodinová věž. Já jsem stihl první okruh nacházející se v přízemí zámku, vyjde na 120 Kč. Vzhledem k tomu, co je vše k vidění, je to myslím velmi slušná cena.

Hrádek u Nechanic ve filmu
Současná červená barva zámku odpovídá jeho původní podobě. V letech nedávných jste jej ale mohli spatřit ve žluté podobě. Podle výkladu průvodkyně proto, že byl problém sehnat tolik červené a žlutá fasáda vyšla levněji. Tuším, že v roce 2006 se vrátil do své původní a nynější podoby.
Zámek, nebo alespoň jeho části, jste mohli vidět i ve filmu. V roce 1964 zde natáčeli Sequensův Atentát, a to v místním parku. Z dalších filmů jsou to například Tmavomodrý svět, Andělské oči, Panství či Milenec lady Chatterleyové. Určitě jste viděli i pohádku Princ a Večernice.

Pokud se na hradecku objevíte, mohu návštěvu zámku Hrádek u Nechanic určitě doporučit, je to příjemný zážitek. Další informace najdete na jeho oficiálním webu www.zamek-hradekunechanic.cz.