Máte rádi moderní i dřívější historii? Pak se vydejte na hrad Kámen, který najdete ve stejnojmenné obci asi 15 kilometrů od Pelhřimova. Čeká tu na vás stálá expozice historických motocyklů a ukázka bydlení na konci 19. a začátku 20. století.
Hradu Kámen jsem si poprvé všiml při svých cestách z Brna do Milevska. Upoutávky na něj najdete okolo stejnojmenné obce, hrad samotný pak uvidíte přímo ve středu obce. Zaparkovat můžete opodál na obvykle poloprázdném parkovišti.
Kámen dostal své jméno podle skaliska nad obcí, na kterém je vystavěn. Pochází z 13. století, tedy z období gotiky, a postupně patřil šlechtickým rodům Tluksů, pánům z Ciglheimu a Malovcům (během jejichž držení došlo na hradě k nejvýznamnějším přestavbám). Za zmínku stojí, že husitskému plenění se vyhnul díky tomu, že tehdejší majitelé, Tluksové, stáli na straně Husitů. Posledním soukromým majitelem hradu Kámen byl jeden pražský podnikatel, po roce 1948 byl hrad vyvlastněn. Dnes je hrad Kámen pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o.
Hrad umístěný na skále tvoří několik budov rozmístěných do obdélníku 40 x 25 m. Na západní straně navazuje další budova, na jižní pak čtyřhranná věž. Vstup do hradu je z jižní strany.
Expozice na hradu Kámen
Hrad Kámen má tři hlavní expozice a dva prohlídkové okruhy. Pokud vás zajímá spíše hrad jako takový, pak si můžete za osmdesát korun prohlédnout interiéry hradu, starý palác z poloviny 13. století, hodinové stroje a modely hradu. Dále si prohlédnete rytířský sál, hradní kapli, lovecký salon, ložnici, jídelnu, knihovnu či hudební salon. Zařízení představuje život na konci 19. a na začátku 20. století.
Výstava rozsáhlé sbírky motocyklů je součástí druhého prohlídkového okruhu hradu Kámen, bez průvodce. Vyjde vás na 70 Kč. Vzhledem k tomu, že po znárodnění hrad několik let chátral, nezůstalo na něm mnoho cenných předmětů. Po rekonstrukci v šedesátých letech se tedy hledalo pro nové Kámen využití. Vzhledem k tomu, že v nedalekém Pacově byla v roce 1904 založena Mezinárodní motocyklová federace a okolo hradu tehdy vedla 62km trať Pacovského okruhu, nebylo co řešit.
S pomocí Národního technického muzea se podařilo nashromáždit rozsáhlou sbírku motocyklů ČZ Strakonice a Jawa, stejně tak i bohatý dokladový materiál. Muzeum motocyklů na hradě Kámen otevřelo roku 1974 a je nejstarší tematickou výstavou tohoto druhu v Česku. Expozice se samozřejmě v průběhu let měnila, k ČZ a Jawám přibyly například Slavia TB a CCD od firmy Laurin & Klement. Najdete zde i nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě – znalci už vědí, že jde o stroj Čechie – Böhmerland od Albína Liebische z roku 1930. Jeho délka je 3170 mm a vejdou se na něj tři cestující. Ve sbírce nechybí ani motocykly jiných českých značek, jako Poustka, Praga BD, Ogar a další. Od roku 2014 zde mají své místo i skútry ČZ 175 (prase).
Nutno upozornit, že prohlídka hradu je o mnoha stoupání po schodech, takže se nehodí pro pohybově omezené návštěvníky. Ostatně hrad na to upozorňuje na svém webu. Zajímají-li vás obě prohlídkové trasy, pak vám nabízejí možnost je spojit do hodinové prohlídky s průvodcem za 90 Kč.
Naše návštěva na hradu Kámen
My jsme měli to štěstí, že jsme při první návštěvě hradu loni na podzim zaparkovali na prázdném obecním parkovišti pod hradem, kdy už nebylo vybíráno parkovné. Rovněž prohlídku hradu jsme měli takovou speciální – jen ve dvojici s dvojicí průvodkyň jsme si prošli starý palác a výstavu motocyklů. O to více bylo prostoru zeptat se na různé zajímavosti z historie i současnosti hradu Kámen. Atmosféra na hradě je vynikající, průvodkyně jsou znalé a rády vám vše zodpoví.
Na hradu Kámen probíhají celoročně nejrůznější akce a poměrně žije také na Facebooku.
Tip na závěr: na nádvoří se můžete nasoukat do sajdkáry, ale pokud jste v něčem podobném ještě neseděli a nejste úplně mrštní, což je případ autora tohoto článku, počítejte, že vyprošťování vám zabere alespoň pět minut. Laminát docela klouže. A případně z toho vnikne video, kterým budete bavit své příbuzné, až budete návštěvu Kámene doporučovat.